Jak głęboki powinien być fundament pod ogrodzenie?

Jak dbać o ogrodzenie z betonu łupanego?
24 października, 2023

Fundament znajdujący się pod ogrodzeniem musi być wystarczająco wytrzymały, aby znieść ciężar umieszczonej na nim konstrukcji. Jak zatem zaprojektować i wykonać go zgodnie ze sztuką budowlaną? Na jakiej głębokości powinien być on osadzony, tak aby ogrodzenie było stabilne i wytrzymałe?

Jakie są rodzaje fundamentów pod ogrodzenie?

Zwykle ogrodzenie osadza się na dwóch rodzajach fundamentów: punktowym i ciągłym. Sprawdźmy, czym one się od siebie różnią i jakie są ich najważniejsze właściwości.

  1. Fundamenty punktowe – to rodzaj podparcia stworzony z myślą o dość lekkich ogrodzeniach. Instaluje się go głównie pod siatkami, płotami, a także metalowymi przęsłami. Poszczególne przęsła są ze sobą połączone słupkami, które posiadają fundament o głębokości od 50 do 70 cm. Podczas wylewki ustawia się w nim słupek, dzięki czemu całość jest stabilna i wytrzymała.
  2. Fundamenty ciągłe – to rozwiązanie wykorzystywane głównie przy ogrodzeniach kamiennych oraz murowanych. Układa się na całej długości, a jego głębokość powinna oscylować w granicach od 80 do 140 cm. Budowę fundamentu ciągłego rozpoczynamy od wykopania dołu. Następnie należy położyć szalunek, w którym zostanie wylany beton. W razie potrzeby wylewkę można wzmocnić zbrojeniem z metalowych prętów.

Jak głęboko powinien być osadzony fundament pod ogrodzenie?

Ustalenie głębokości fundamentu nie jest zadaniem prostym. Dużo zależy tu od strefy klimatycznej, spoistości gleby oraz jej podatności na wchłanianie wody. Poza tym trzeba pamiętać, że należy go osadzić poniżej głębokości przemarzania. To oznacza, że w rejonach Polski narażonych na znacznie niższe temperatury, konieczne będzie wylanie znacznie głębszych fundamentów. Co ciekawe, obszar naszego kraju został podzielony na kilka stref klimatycznych. Oto one:

  • I strefa klimatyczna – obejmuje zachodnią i północno-zachodnią część Polski, na tym obszarze zalecana głębokość fundamentu to 80 cm,
  • II strefa klimatyczna – obejmuje środkową i północną część Polski, na tym obszarze zalecana głębokość fundamentu to 100 cm,
  • III strefa klimatyczna – obejmuje południową i północno-wschodnią część Polski, na tym obszarze zalecana głębokość fundamentu to 120 cm,
  • IV strefa klimatyczna – obejmuje północno-wschodnią część Polski, na tym obszarze zalecana głębokość fundamentów to 140 cm.

Wylewając beton na fundament pod ogrodzenie, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, należy zastosować tu tradycyjne deskowanie (szalunek), który usuwa się mniej więcej po 2 tygodniach od wylewki. Po drugie, szerokość fundamentu powinna być dokładnie taka sama, jak szerokość ogrodzenia. Wreszcie po trzecie, dno wykopu warto wyłożyć folią, a następnie zalać betonem. Dzięki temu fundament będzie dobrze osadzony w gruncie.

Jeśli wylewamy fundament na glebach torfowych, ilastych oraz gliniastych, trzeba wziąć pod uwagę wzrost objętości ziemi na skutek zamarzania wody uwięzionej w gruncie.

O czym jeszcze pamiętać podczas przygotowywania i wylewania fundamentu?

Sama wysokość fundamentu to nie wszystko. Ważne jest również, aby zabezpieczyć go przed oddziaływaniem wilgoci, naprężeń mechanicznych oraz dużych różnic temperatur.

Jak ochronić fundament przed wilgocią?

Najskuteczniejszym sposobem ochrony fundamentu przed wilgocią jest wyłożenie go po bokach warstwą masy bitumicznej lub papy. Dzięki temu woda nie będzie przenikać do fundamentu. Alternatywą dla pap będzie membrana dachowa, która zapewnia nie tylko dużą szczelność, ale też wyróżnia się długą żywotnością.

Słów kilka o dylatacji fundamentów

Konstrukcja fundamentu jest z reguły narażona na różne przeciążenia. Wynikają one z niekorzystnych warunków atmosferycznych, dużych różnic temperatur, a także stopniowego osiadania bryły fundamentowej. Rozwiązaniem tego problemu są dylatacje, które należy wykonywać mniej więcej co 10 – 20 metrów. Warto też zwrócić uwagę na drzewa, których korzenie mogłyby uszkodzić fundament. W tym celu należy wykonać w nim stosowne otwory.

Jaką zaprawę wybrać do wykonania fundamentu ogrodzenia?

Kolejną kwestią jest odpowiednie przygotowanie zaprawy, gdyż od niego zależy wytrzymałość bryły fundamentowej. Mieszaninę należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta. Należy też pamiętać, aby nie była ona zbyt gęsta lub rzadka, gdyż może to doprowadzić do pojawienia się na powierzchni betonu charakterystycznych wykwitów. Do zwykłych wylewek warto wybrać beton B15. Jeśli jednak konstrukcja fundamentu będzie szczególnie narażona na obciążenie, warto wybrać zaprawę B25 lub mieszaninę wodoszczelną W4.

Na koniec kilka zaleceń odnośnie do zbrojenia fundamentu pod ogrodzenie

Jeśli istnieje ryzyko, że fundament będzie narażony na duże obciążenia, to trzeba pamiętać o odpowiednim zbrojeniu. Ryzyko jego pękania pojawia się zwłaszcza w przypadku gleb o niskiej spoistości, na których bryła może łatwo osiadać. Zbrojenie należy wykonać z prętów ułożonych wzdłużnie (12 mm) i pionowo (6 mm). Należy też pamiętać, aby pionowe pręty były osadzone w warstwie betonu.

Jak widać, montaż fundamentu pod ogrodzenie nie polega wyłącznie na odpowiednim doborze głębokości, ale też wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań wzmacniających jego stabilność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *