Nowoczesne ogrodzenia betonowe – jakie wybrać?

Jak wykorzystać palisadę łupaną w ogrodzie?
23 maja, 2023
Zalety ogrodzeń z betonu łupanego – dlaczego warto się na nie zdecydować?
24 października, 2023
Show all

3d rendering of modern house with wall and empty concrete road.

Ogrodzenie pełni niezwykle ważną funkcję – nie tylko chroni dom i posesję, ale również wpływa na estetykę otoczenia, stanowiąc element dekoracyjny. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się ogrodzenia betonowe. Nic w tym dziwnego, ponieważ beton jest materiałem solidnym, nowoczesnym i przyciągającym uwagę. Jakie typy betonowych ogrodzeń warto wybrać?

Dlaczego ogrodzenie z betonu to dobre rozwiązanie?

Ogrodzenie z betonu to pod wieloma względami bardzo dobre rozwiązanie. Beton to materiał solidny i trwały, a przy tym w porównaniu do innych wykorzystywanych do produkcji ogrodzeń jest stosunkowo trwały. Takie ogrodzenie jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie wymaga szczególnej dbałości, a i tak przez wiele lat prezentuje się doskonale.
Trwałość to jednak niejedyna zaleta betonu. Jest to także materiał łatwy w aranżacji, dzięki czemu można w dość prosty sposób dopasować ogrodzenie do otoczenia i fasady budynku.

Ogrodzenie betonowe – jakie warto wybrać?

Położenie działki, spadek terenu, lokalizacja czy posiadanie zwierząt to czynniki, które warto mieć na uwadze przy wyborze odpowiedniego ogrodzenia. Jego głównym zadaniem jest ochrona domu i posesji, a więc wybór nie może być tu przypadkowy.
W przypadku, gdy na posesji znajdują się zwierzęta, warto stawiać na ogrodzenia wysokie. Ta sama zasada odnosi się do obiektów położonych przy ruchliwej ulicy. W takim przypadku będzie ono chroniło obiekt przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz oraz wtargnięciem niechcianych obiektów.

Najlepsze ogrodzenia nowoczesne betonowe będą dopasowane do otoczenia, fasady budynku oraz indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Rodzaje ogrodzeń betonowych

Wybór ogrodzeń betonowych jest naprawdę bardzo duży, spośród nich znaleźć można zarówno modele gładkie, jak i zdobione, w różnej kolorystyce i z różnymi wzorami. Elementy ozdobne stosowane na poszczególnych elementach ogrodzenia mogą być zrobione jednostronnie lub obustronnie, w zależności od preferencji.

Ogrodzenie nie musi być wykonywane wyłącznie z samego betonu. Bardzo dobrze sprawdza się on w połączeniu z innymi materiałami, pozwalając na stworzenie pięknego i co najważniejsze funkcjonalnego ogrodzenia.

Przęsła betonowe

Przęsła (panele) betonowe to prosta w montażu forma ogrodzenia, składająca się z kilku/ kilkunastu poziomych elementów. Do ich wykonania poza betonem stosuje się również zbrojenie, co sprawia, że zyskują one jeszcze większą trwałość. Takie ogrodzenie jest odporne na działanie warunków atmosferycznych i czynników atmosferycznych. W przypadku przęseł betonowych dodatkowo stosowane są betonowe słupki, podmurówki czy daszki, zwiększające estetykę takiego ogrodzenia.

Bloczki betonowe

Ogrodzenie może być tworzone również z bloczków betonowych (tzw. pustaków). Poszczególne bloczki muszą być łączone ze sobą specjalnym klejem do betonu. Dla uatrakcyjnienia wyglądu ogrodzenia pomiędzy bloczkami mogą zostać umieszczone przęsła np. szklane, aluminiowe, kute. Pełny betonowy płot to dobra opcja dla osób, które chcą całkowicie osłonić swoją posesję przed światem zewnętrznym.

Bloczki betonowe są solidne, trwałe, a przy tym ich faktura jest bardzo różnorodna, co pozwala na stworzenie wielu wariantów ogrodzeń.

Takie bloczki to rozwiązanie uniwersalne, które doskonale sprawdzi się w każdym stylu architektonicznym.

Gazony betonowe

Nietuzinkowe ogrodzenia nowoczesne w swojej formie? Takie można stworzyć, wykorzystując gazony betonowe, które świetnie sprawdzą się w zastosowaniu zarówno w ogrodzie (np. do wyeksponowania piękna roślin), jak i do tworzenia ogrodzenia frontowego. Najpiękniej prezentuje się wersja klinkierowa, która jest też opcją najdroższą.

Ogrodzenia z betonu łupanego/architektonicznego

Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań, które świetnie łączą estetykę z użytecznością, powinni postawić na ogrodzenia wykonane z betonu łupanego lub architektonicznego Ciekawym dodatkiem w tym przypadku może być również zastosowanie elementów kutych. Przęsła kute będą uzupełnieniem atrakcyjnego betonowego ogrodzenia.
Ze względu na duże możliwości wykorzystania betonu, takie ogrodzenia mogą mieć dowolne parametry, zależne od indywidualnych potrzeb danego obiektu oraz jego mieszkańców.

Przęsła kłute można zastąpić solidnymi i odpornymi na uszkodzenia mechaniczne przęsłami aluminiowymi, świetnie będzie się prezentował także wariant palisadowy, z profilami łożonymi w sposób pionowy lub poziomy. Najnowocześniejsze ogrodzenia z betonu łupanego coraz częściej zostają wyposażone w przęsła wykonane ze szkła hartowanego.

Jakie ogrodzenie będzie najlepsze?

Ogrodzenia nowoczesne betonowe są bardzo różnorodne, trwałe, a przy tym stosunkowo niedrogie, jeżeli koszty zakupu i montażu porównany do innych materiałów wykorzystywanych na ogrodzenia.

Które betonowe ogrodzenie będzie najlepsze? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi – warto kierować się w wyborze własnymi preferencjami, estetyką budynku oraz otoczenia.

Ogrodzenia betonowe mogą mieć różne wymiary, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Najczęściej jednak wybór pada na ogrodzenia o wysokości to 150 cm, 175 cm lub 200 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *